We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUK8ARCTL2 - Photoelectric sensors XU, XUK, BGS, Sn 0.7 m, 24...240VAC/DC, cable 2 m
Lei 645.00
Lei 533.06
In stock
SKU
XUK8ARCTL2
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUK, BGS, Sn 0.7 m, 24...240VAC/DC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose single mode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUK |
| Sensor design | Compact 50 x 50 |
| Detection system | Diffuse with background suppression |
| Sensing range | > 0.1...5 m |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | AC/DC |
| Wiring technique | 5-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 0.75-0.75 m diffuse with background suppression |
| Discrete output function | 1 C/O |
| Electrical connection | Cable |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Infrared diffuse with background suppression |
Complementary
| Enclosure material | PBT |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Relay |
| Cable composition | 5 x 0.34 mm² |
| Status LED | 1 LED (green) for supply on, 1 LED (yellow) for output state |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC |
| Switching capacity in mA | 3 A (cos φ = 1 for 0.5 million cycles at 1 operating cycle per second at 250 V) |
| Switching frequency | 20 Hz |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | <= 35 mA no-load |
| Maximum power consumption in W | - |
| Delay first up | 60 MILLISECOND |
| Delay response | 25 MILLISECOND |
| Delay recovery | 25 MILLISECOND |
| Setting-up | Self teaching |
| Supply voltage limits | 20-264 V AC, 20-264 V DC |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60947-5-2 |
| IP degree of protection | IP65 double insulation conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 13 CENTIMETER |
| Package 1 width | 4 CENTIMETER |
| Package 1 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.229 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 5.553 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 13.2 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.181 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUK8ARCTL2 |
| Order Unit | Pce |





