We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUK8APSML02M12 - Photoelectric sensors XU, photo electric laser sensor, XUK, 10...30 VDC, M12
Lei 1,149.00
Lei 949.59
In stock
SKU
XUK8APSML02M12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, photo electric laser sensor, XUK, 10...30 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Sensor name | XUK |
| Series name | General purpose single mode |
| Enclosure material | ABS/PC |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor design | Compact 50 x 50 |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Material | Plastic |
| Cable composition | 5 x 0.34 mm² |
| Wiring technique | 4-wire |
| Detection system | Diffuse with background suppression |
| Emission | Red diffuse with background suppression |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Switching frequency | 250 Hz |
| Discrete output type | PNP |
| Delay response | 0.8 MILLISECOND |
Complementary
| Setting-up | Using teach button or remote teaching |
|---|---|
| Current consumption | <= 30 mA no-load |
| Output type | Solid state |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Lens material | PMMA |
| Add on output | Without |
| Status LED | 1 LED (yellow) for output state, 1 LED (green/yellow) for supply on/output state |
| Sensing range | > 0.3...1 m |
| Maximum voltage drop | <2.4 V (closed state) |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.8 MILLISECOND |
Environment
| Shock resistance | 10 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
| Vibration resistance | 7 gn (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 18 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14.8 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.116 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 4 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.823 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 10 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.1 CENTIMETER |
| Package 3 length | 6.4 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.116 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUK8APSML02M12 |
| Order Unit | Pce |





