We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUK8ABPXM12 - Photoelectric sensors XUK8, BGS, Blue light, Sn 1200mm, PNP, Connector M12
Lei 1,087.00
Lei 898.35
In stock
SKU
XUK8ABPXM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XUK8, BGS, Blue light, Sn 1200mm, PNP, Connector M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application packaging |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUK |
| Sensor design | Miniature |
| Detection system | Diffuse with background suppression |
| Sensing range | 3…1200 mm |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| [Sn] nominal sensing distance | 1200-1200 mm diffuse with background suppression |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Background suppression blue light |
| Emission | Blue light diffuse with background suppression |
Complementary
| Enclosure material | ABS/PC |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Add on output | Without, 100 mA |
| Status LED | 1 LED (green) for power ON, 1 LED (orange) for output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Current consumption | <= 30 mA no-load |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Delay response | 830 MICROSECOND |
| Delay recovery | 300 MILLISECOND |
| Setting-up | Sensitivity by potentiometer |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
Environment
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050-9 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 9.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 3.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 6.1 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.054 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 30 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.855 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 30 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 1.855 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUK8ABPXM12 |
| Order Unit | Pce |





