We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUK2LAKSMM12T - Photoelectric sensors XU, photo electric laser sensor, XUK, thru beam transmitter, Sn 30 m -10...30 VDC, M12
Lei 1,186.00
Lei 980.17
In stock
SKU
XUK2LAKSMM12T
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, photo electric laser sensor, XUK, thru beam transmitter, Sn 30 m -10...30 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application assembly Application material handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUK |
| Sensor design | Compact 50 x 50 |
| Detection system | Thru beam |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Red laser thru beam class 1 |
Complementary
| Enclosure material | ABS/PC |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Add on output | Without |
| Status LED | 1 LED (green) for supply |
| Add on input | Test |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Maximum voltage drop | <2.4 V (closed state) |
| Current consumption | <= 30 mA no-load |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Product certifications | CE cULus Ecolab |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60947-5-2 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 9 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.049 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 28 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.597 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUK2LAKSMM12T |
| Order Unit | Pce |





