We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUK2AKEMM12T - Photoelectric sensors XU, XUK, thru beam transmitter, Sn 14 m, 10...30 VDC, M12
Lei 317.00
Lei 261.98
In stock
SKU
XUK2AKEMM12T
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUK, thru beam transmitter, Sn 14 m, 10...30 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose single mode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUK |
| Sensor design | Compact 50 x 50 |
| Detection system | Thru beam |
| Sensing range | > 5...15 m |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 12-12 m thru beam need receiver XUK2APSMM12R |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Emission | Red thru beam |
Complementary
| Enclosure material | ABS/PC |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Add on output | Without |
| Status LED | 1 LED (green) for supply |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC |
| Current consumption | <= 30 mA no-load |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C, -20-50 °C |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60947-5-2 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 9 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.049 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 28 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.597 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUK2AKEMM12T |
| Order Unit | Pce |





