We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUK0ARCTL5 - Photoelectric sensors XU, XUK, multi, Sn 0...30 m, 24...240VAC/DC, cable 5 m
Lei 608.00
Lei 502.48
In stock
SKU
XUK0ARCTL5
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUK, multi, Sn 0...30 m, 24...240VAC/DC, cable 5 m
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose multimode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUK |
| Sensor design | Compact 50 x 50 |
| Detection system | Multimode |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | AC/DC |
| Wiring technique | 5-wire |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | Cable |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Infrared diffuse, infrared diffuse with background suppression, infrared thru beam, red polarised reflex |
Complementary
| Enclosure material | PBT |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Relay |
| Add on output | Without, <= 50 mA with overload and short-circuit protection |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC, 24...240 V DC |
| Status LED | 1 LED (green) for supply, 1 LED (red) for instability, 1 LED (yellow) for output state |
| Switching capacity in mA | 3 A (cos φ = 1 for 0.5 million cycles at 1 operating cycle per second at 250 V) |
| Switching frequency | 20 Hz |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Maximum power consumption in W | - |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Time delay range | 0...10 s monostable, on-delay or off-delay (programmable) delay |
| Delay response | 25 MILLISECOND |
| Delay recovery | 25 MILLISECOND |
| Setting-up | Self teaching |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 double insulation conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 18.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 3.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 15.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.305 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 20 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 6.6325 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 4 CENTIMETER |
| Package 3 width | 13 CENTIMETER |
| Package 3 length | 13 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.308 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUK0ARCTL5 |
| Order Unit | Pce |





