We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUBT1PSNM12 - Photoelectric sensors XU, transparent material, Sn 0...0.8 mm, NO or NC, M12
Lei 470.00
Lei 388.43
In stock
SKU
XUBT1PSNM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, transparent material, Sn 0...0.8 mm, NO or NC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Sensor name | XUBT1 |
| Series name | Application packaging |
| Product specific application | Detection of transparent object |
| Enclosure material | PBT |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Material | Plastic |
| Wiring technique | 3-wire |
| Detection system | Reflex |
| Emission | Dual lens red reflex |
| Kit composition | Reflector XUZC50 sensor |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | PNP |
| Delay response | 2000 MILLISECOND |
Complementary
| Current consumption | 30 mA no-load |
|---|---|
| Status LED | - |
| Output type | Solid state |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Lens material | PMMA |
| Spot diameter | 37 mm |
| Sensing range | > 0.3...1 m |
| Voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Delay first up | 2000 MILLISECOND |
| Delay recovery | 2000 MILLISECOND |
Environment
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 (double insulation), IP67 conforming to IEC 60529 (double insulation) |
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 6.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.046 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 40 CENTIMETER |
| Package 2 length | 15 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.572 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 3 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 length | 6.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.046 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUBT1PSNM12 |
| Order Unit | Pce |





