We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUBLBPCNM12R - Photoelectric sensors XU, XUB, receiver, laser, Sn 100 m, 12...24 VDC, M12
Lei 1,119.00
Lei 924.79
In stock
SKU
XUBLBPCNM12R
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUB, receiver, laser, Sn 100 m, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application material handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor receiver |
| Sensor name | XUB |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Detection system | Thru beam |
| Material | Metal |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Red laser thru beam class 1 670 nm conforming to IEC 60825-1 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Status LED | 1 LED (green) for supply on, 1 LED (yellow) for output state, 1 LED (red) for stability |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Current consumption | 25 mA no-load |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Delay first up | 80 MILLISECOND |
| Delay response | 0.4 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.4 MILLISECOND |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| IP degree of protection | IP67 double insulation conforming to IEC 60529 |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Package 1 height | 3.6 CENTIMETER |
|---|---|
| Package 1 width | 7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.068 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 15 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Unit type of package 1 | PCE |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 2 weight | 1.201 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUBLBPCNM12R |
| Order Unit | Pce |





