We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUBLBKCNM12T - Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, laser, 12...24 VDC, M12
Lei 1,189.00
Lei 982.64
In stock
SKU
XUBLBKCNM12T
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUB, emitter, laser, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application material handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor transmitter |
| Sensor name | XUB |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Detection system | Thru beam |
| Material | Metal |
| Wiring technique | 3-wire |
| Supply circuit type | DC |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Red laser thru beam class 1 670 nm conforming to IEC 60825-1 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Status LED | 1 LED (green) for supply on |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Current consumption | 25 mA no-load |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Delay first up | 80 MILLISECOND |
| Delay response | 0.4 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.4 MILLISECOND |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| IP degree of protection | IP67 double insulation conforming to IEC 60529 |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Package 1 height | 3.6 CENTIMETER |
|---|---|
| Package 1 width | 7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.06 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 15 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Unit type of package 1 | PCE |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 2 weight | 1.117 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUBLBKCNM12T |
| Order Unit | Pce |





