We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUB9BNXNL2 - Photoelectric sensors XU, photo electric sensor, cylindrical, metal, polarised, Smax 7 m, NPN, Cable 2 m
Lei 243.00
Lei 200.83
In stock
SKU
XUB9BNXNL2
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, photo electric sensor, cylindrical, metal, polarised, Smax 7 m, NPN, Cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose single mode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUB |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Detection system | Polarised reflex |
| Sensing range | 0.05...7 m |
| Material | Metal |
| Line of sight type | Axial |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4 wires |
| [Sn] nominal sensing distance | 5-5 m polarised reflex need reflector XUZC50 |
| Discrete output type | NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | Cable |
| Emission | Red LED polarised reflex |
Complementary
| Enclosure material | PC/PBT |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Discrete |
| Status LED | 1 LED (green) for supply on/stability, 1 LED (orange) for output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 1000 Hz |
| Maximum voltage drop | <2 V (closed state)no-load |
| Current consumption | < 20 mA no load |
| Delay first up | 100 MILLISECOND |
| Delay response | 0.5 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.5 MILLISECOND |
| Setting-up | Sensitivity by potentiometer |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Immunity to ambient light | 40000 lux sunlight, 10000 lux incandescent light |
| Ambient air temperature for operation | -30-55 °C |
| Relative humidity | 35-95 % |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz)for every axis conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) for for every axis conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 1.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 1.6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 4.4 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.095 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 36 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.42 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | P06 |
| Number of units in package 3 | 576 |
| Package 3 height | 70 CENTIMETER |
| Package 3 width | 60 CENTIMETER |
| Package 3 length | 80 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 68.26 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUB9BNXNL2 |
| Order Unit | Pce |





