We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUB6BPXNM12 - Photoelectric sensors XU, Photo electric Sensor, Cylindrical, Metal, Diffuse Medium, Smax 0.6 m, PNP, Connector M12
Lei 237.00
Lei 195.87
In stock
SKU
XUB6BPXNM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, Photo electric Sensor, Cylindrical, Metal, Diffuse Medium, Smax 0.6 m, PNP, Connector M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose single mode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUB |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Detection system | Diffuse |
| Sensing range | 0.01...0.6 m |
| Material | Metal |
| Line of sight type | Axial |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4 wires |
| [Sn] nominal sensing distance | 0.42-0.42 m diffuse |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Emission | Red LED diffuse |
Complementary
| Enclosure material | PC/PBT |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Discrete |
| Status LED | 1 LED (green) for supply on/stability, 1 LED (orange) for output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 1000 Hz |
| Maximum voltage drop | <2 V (closed state)no-load |
| Current consumption | < 20 mA no load |
| Delay first up | 100 MILLISECOND |
| Delay response | 0.5 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.5 MILLISECOND |
| Setting-up | Sensitivity by potentiometer |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Immunity to ambient light | 40000 lux sunlight, 10000 lux incandescent light |
| Ambient air temperature for operation | -30-55 °C |
| Relative humidity | 35-95 % |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz)for every axis conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) for for every axis conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050-9 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 1.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 1.6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 4.4 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.04 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 48 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.92 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | P06 |
| Number of units in package 3 | 768 |
| Package 3 height | 70 CENTIMETER |
| Package 3 width | 60 CENTIMETER |
| Package 3 length | 80 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 44.26 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUB6BPXNM12 |
| Order Unit | Pce |





