We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUAH0525S - Photoelectric sensors XU, XUA, diffuse, Sn 0.05 m, 12...24 VDC, M8
Lei 885.00
Lei 731.40
In stock
SKU
XUAH0525S
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUA, diffuse, Sn 0.05 m, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application assembly |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUA |
| Sensor design | Cylindrical M8 |
| Detection system | Diffuse |
| Sensing range | > 0...0.3 m |
| Material | Metal |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 0.05 m diffuse |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NC |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 3 pins |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Infrared diffuse |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Lens material | PC |
| Output type | Solid state |
| Add on output | Without |
| Cable composition | 3 x 0.14 mm² |
| Status LED | 1 LED (yellow) for output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum voltage drop | <1 V (closed state) |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Delay first up | 20 MILLISECOND |
| Delay response | 0.5 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.5 MILLISECOND |
| Setting-up | Without sensitivity adjustment |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Ambient air temperature for operation | -25-55 °C |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4 CENTIMETER |
| Package 1 width | 4.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 11 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.03 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 10 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.46 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUAH0525S |
| Order Unit | Pce |





