We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XU9N18NP341WD - Photoelectric sensors XU, XU9, polarised, 90°, Sn 2 m, 12...24 VDC, M12
Lei 812.00
Lei 671.07
In stock
SKU
XU9N18NP341WD
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XU9, polarised, 90°, Sn 2 m, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application food and beverage |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XU9 |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Detection system | Polarised reflex |
| Material | Stainless steel |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Red polarised reflex |
Complementary
| Enclosure material | Stainless steel : 304 CU |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Add on output | Without |
| Cable composition | 4 x 0.34 mm² |
| Status LED | 1 LED (green) for supply on, 1 LED (yellow) for output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | <= 30 mA no-load |
| Delay first up | 15 MILLISECOND |
| Delay response | 1 MILLISECOND |
| Delay recovery | 1 MILLISECOND |
| Setting-up | Without sensitivity adjustment |
| Kit composition | Reflector XUZC50 sensor |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8.2 CENTIMETER |
| Package 1 length | 7.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.091 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | CAR |
| Number of units in package 2 | 1 |
| Package 2 height | 4.5 CENTIMETER |
| Package 2 width | 7.2 CENTIMETER |
| Package 2 length | 8.2 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.091 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XU9N18NP341WD |
| Order Unit | Pce |





