We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XU5N18PP341 - Photoelectric sensors XU, XU5, diffuse, Sn 0.10 m, 12...24 VDC, cable 2 m
Lei 649.00
Lei 536.36
In stock
SKU
XU5N18PP341
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XU5, diffuse, Sn 0.10 m, 12...24 VDC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application food and beverage |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XU5 |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Detection system | Diffuse |
| Material | Stainless steel |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | Cable |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Infrared diffuse |
Complementary
| Enclosure material | Stainless steel : 304 CU |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Add on output | Without |
| Cable composition | 4 x 0.34 mm² |
| Status LED | 1 LED (green) for supply on, 1 LED (yellow) for output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | <= 30 mA no-load |
| Delay first up | 15 MILLISECOND |
| Delay response | 1 MILLISECOND |
| Delay recovery | 1 MILLISECOND |
| Setting-up | Without sensitivity adjustment |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.131 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.686 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XU5N18PP341 |
| Order Unit | Pce |





