We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XU5M18U1D - Photoelectric sensors XU, XU5, diffuse, luminescence, Sn 80 mm, 12...24 VDC, M12
Lei 4,851.00
Lei 4,009.09
In stock
SKU
XU5M18U1D
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XU5, diffuse, luminescence, Sn 80 mm, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Sensor name | XU5 |
| Series name | Application packaging |
| Product specific application | Luminescence |
| Enclosure material | Nickel plated brass |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor design | M18 |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Material | Metal |
| Wiring technique | 3-wire |
| Detection system | Diffuse |
| Emission | - |
| Discrete output function | 1 NO |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | PNP |
| Delay response | 0.5 MILLISECOND |
Complementary
| Setting-up | Sensitivity adjustment with potentiometer |
|---|---|
| Current consumption | <= 20 mA no-load |
| Status LED | - |
| Output type | Solid state |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (reverse polarity, overload and short-circuit protection) |
| Lens material | PMMA |
| Add on output | Without |
| Time delay range | 20 ms off-delay activation/deactivation by cabling method delay |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state), PNP |
| Delay first up | 100 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.5 MILLISECOND |
Environment
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 0.6 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 7.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 4.3 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.088 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.193 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.2 CENTIMETER |
| Package 3 length | 6.6 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.088 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XU5M18U1D |
| Order Unit | Pce |





