We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XU5M18PP9A4L5 - Photoelectric sensors XU, XU5, 10…30 V, 500 Hz, DC
Lei 474.00
Lei 391.74
In stock
SKU
XU5M18PP9A4L5
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XU5, 10…30 V, 500 Hz, DC
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose single mode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XU5 |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Detection system | Diffuse |
| Sensing range | 1.2 m |
| Material | Stainless steel |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 1.2-1.2 m diffuse |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | Cable |
| Emission | Infrared diffuse |
Complementary
| Enclosure material | Stainless steel : 304 CU |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 500 Hz |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | <= 30 mA no-load |
| Delay first up | 15 MILLISECOND |
| Delay response | 1 MILLISECOND |
| Delay recovery | 1 MILLISECOND |
| Setting-up | Sensitivity adjustment |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Ambient air temperature for operation | -25-55 °C |
Environment
| Product certifications | CE CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.237 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 5.639 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XU5M18PP9A4L5 |
| Order Unit | Pce |





