We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XU2N18PP341D - Photoelectric sensors XU, XU2, thru beam, Sn 15 m, 12...24 VDC, M12
Lei 834.00
Lei 689.26
In stock
SKU
XU2N18PP341D
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XU2, thru beam, Sn 15 m, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application food and beverage |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XU2 |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Detection system | Thru beam |
| Material | Stainless steel |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Infrared thru beam |
Complementary
| Enclosure material | Stainless steel : 304 CU |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Add on output | Without |
| Status LED | 1 LED (green) for supply on, 1 LED (yellow) for output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | <= 50 mA no-load |
| Delay first up | 15 MILLISECOND |
| Delay response | 1 MILLISECOND |
| Delay recovery | 1 MILLISECOND |
| Setting-up | Without sensitivity adjustment |
| Kit composition | Transmitter + receiver |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 25 gn (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 13 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.4 CENTIMETER |
| Package 1 length | 4 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.13 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.619 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XU2N18PP341D |
| Order Unit | Pce |





