We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XT512B1PAM12 - Capacitive proximity sensors XT, cylindrical M12, brass, 3-wire, Sn 2mm, 24 V DC, connector M12, 1 NO
Lei 670.00
Lei 553.72
In stock
SKU
XT512B1PAM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Capacitive proximity sensors XT, cylindrical M12, brass, 3-wire, Sn 2mm, 24 V DC, connector M12, 1 NO
Main
| Range of product | Telemecanique Capacitive proximity sensors XT |
|---|---|
| Product or component type | Sensor |
| Sensor type | Capacitive proximity sensor |
| Product specific application | Detection of insulated or conductive materials |
| Sensor name | XT5 |
| Sensor design | Cylindrical M12 |
| Size | 75 mm |
| Body type | Fixed |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Material | Nickel copper alloy |
| Enclosure material | Nickel copper alloy |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Output circuit type | DC |
| Discrete output type | PNP |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Delay response | 15 MILLISECOND |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| ISO thread | M12 x 1 |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Front material | PBT |
| Differential travel | < 0.2 x Sr |
| Repeat accuracy | < 0.1 x Sr |
| Status LED | Output state indication: 1 LED (yellow) |
| Residual current | 0.1 mA open state |
| Protection type | Short-circuit protection |
| Switching frequency | <= 40 Hz |
| Voltage drop | <2.5 V (closed) |
| Current consumption | < 15 mA |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Delay recovery | 15 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Setting-up | Sensitivity by potentiometer |
Environment
| Standards | IEC 60947-5-2 UL 61010-1 |
|---|---|
| Product certifications | cULus |
| Vibration resistance | 10 gn amplitude = 1 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Electrical insulation class | Class III conforming to IEC 61140 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 1.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 10 CENTIMETER |
| Package 1 length | 12 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.036 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 100 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.024 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XT512B1PAM12 |
| Order Unit | Pce |





