We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XT232A1FBL2 - Capacitive proximity sensors XT, cylindrical Ø 32 mm, plastic, Sn 20 mm, cable 2 m
Lei 807.00
Lei 666.94
In stock
SKU
XT232A1FBL2
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Capacitive proximity sensors XT, cylindrical Ø 32 mm, plastic, Sn 20 mm, cable 2 m
Main
| Sensor type | Capacitive proximity sensor |
|---|---|
| Product specific application | Detection of insulated or conductive materials |
| Sensor name | XT2 |
| Sensor design | Cylindrical Ø 32 mm plain |
| Size | 80 mm |
| Body type | Fixed |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Material | Plastic |
| Enclosure material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Output circuit type | AC |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC 50...60 Hz |
| Delay response | 30 MILLISECOND |
| IP degree of protection | IP67 double insulation conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Detection face | Frontal |
|---|---|
| Differential travel | < 1...20 % Sr |
| Repeat accuracy | < 5 % Sr |
| Wire insulation material | PVC |
| Status LED | Output state indication: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 15 Hz |
| Voltage drop | <10 V (closed) |
| Current consumption | < 4 mA |
| Delay first up | 200 MILLISECOND |
| Delay recovery | 30 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Setting-up | Sensitivity by potentiometer |
Environment
| Standards | IEC 60947-5-2 |
|---|---|
| Product certifications | cULus |
| Vibration resistance | 10 gn amplitude = 1 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4 CENTIMETER |
| Package 1 width | 13 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.21 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 25 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 5.664 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XT232A1FBL2 |
| Order Unit | Pce |





