We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XSDH607339H7 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XSD 80x80x40, plastic, Sn60mm, 12...48 VDC, terminals
Lei 1,257.00
Lei 1,038.84
In stock
SKU
XSDH607339H7
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XSD 80x80x40, plastic, Sn60mm, 12...48 VDC, terminals
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Product specific application | Not applicable |
| Sensor name | XSD |
| Sensor design | Form 80 x 80 x 40 |
| Size | 40 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 4-wire |
| Enclosure material | Plastic |
| Discrete output function | 1 NO + 1 NC |
| Discrete output type | PNP |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA |
| IP degree of protection | IP67 |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| Cable entry | 1 entry tapped for 1/2" NPT cable gland |
| Sensing range | > 40...60 mm |
| Front material | Plastic |
| Switching frequency | <= 50 Hz |
| Marking | CE |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 8.6 CENTIMETER |
| Package 1 width | 15 CENTIMETER |
| Package 1 length | 5.4 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.488 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 5.795 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 5.4 CENTIMETER |
| Package 3 width | 9 CENTIMETER |
| Package 3 length | 15 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.485 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XSDH607339H7 |
| Order Unit | Pce |





