We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XSDA605539 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XSD 80x80x40, plastic, Sn40mm, 24...240 VAC, terminals
Lei 1,388.00
Lei 1,147.11
In stock
SKU
XSDA605539
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XSD 80x80x40, plastic, Sn40mm, 24...240 VAC, terminals
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XSD |
| Sensor design | Form 80 x 80 x 40 |
| Size | 40 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals |
| [Us] rated supply voltage | 132 V AC |
| IP degree of protection | IP67 |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | AC |
| Detection face | 5 positions turret head |
| Front material | Plastic |
| Cable entry | 1 entry tapped for Pg 13.5 cable gland |
| Sensing range | > 40...60 mm |
| Switching frequency | <= 10 Hz |
Environment
| Product certifications | CCC |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.505 KILOGRAM |
| Package 1 length | 15.2 CENTIMETER |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.75 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XSDA605539 |
| Order Unit | Pce |





