We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XSDA500519H7 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XSD, form D flat, screw clamp terminals
Lei 1,274.00
Lei 1,052.89
In stock
SKU
XSDA500519H7
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XSD, form D flat, screw clamp terminals
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XSD |
| Sensor design | Form 80 x 80 x 40 |
| Size | 40 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals |
| [Us] rated supply voltage | 12...240 V AC |
| IP degree of protection | IP67 |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | AC |
| Detection face | 5 positions turret head |
| Front material | Plastic |
| Cable entry | 1 entry tapped for 1/2" NPT cable gland |
| Sensing range | > 40...60 mm |
| Switching frequency | <= 10 Hz |
Environment
| Product certifications | CCC |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.497 KILOGRAM |
| Package 1 length | 15 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 5.925 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 5.5 CENTIMETER |
| Package 3 width | 9 CENTIMETER |
| Package 3 length | 15 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.497 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XSDA500519H7 |
| Order Unit | Pce |





