We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XSAV12801L10 - Inductive proximity sensors XS, Rotation monitoring, M30, Sn10mm, 120...3000c/mn, 24...240VAC/DC, cable 10 m
Lei 924.00
Lei 763.64
In stock
SKU
XSAV12801L10
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, Rotation monitoring, M30, Sn10mm, 120...3000c/mn, 24...240VAC/DC, cable 10 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Product or component type | Sensor |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XSA |
| Device application | Rotation monitoring |
| Sensor design | Cylindrical M30 |
| Size | 81 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 24...210 V DC, 24...240 V AC 50/60 Hz |
| Output circuit type | AC/DC |
| Switching capacity in mA | 5...200 mA DC, 5...350 mA AC |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M30 x 1.5 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | 8...15 mm |
| Differential travel | 3...15% of Fr |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Cable composition | 2 x 0.34 mm² |
| Residual current | 1.5 mA open state |
| Status LED | Output state: 1 LED (red) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 800 Hz |
| Voltage drop | <5.7 V (closed) |
| Marking | CE |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 9.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 15 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.424 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 7 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.346 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XSAV12801L10 |
| Order Unit | Pce |





