We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XSAV11373EX - Rotation monitoring for hazardous area dust, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, NC, cable 2 m
Lei 1,120.00
Lei 925.62
In stock
SKU
XSAV11373EX
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Rotation monitoring for hazardous area dust, M30, Sn10mm, 6...150c/mn, NC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XSA |
| Device application | Rotation monitoring ATEX dust |
| Sensor design | Cylindrical M30 |
| Size | 30 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Cable |
| Output circuit type | DC |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M30 x 1.5 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | 8...15 mm |
| Differential travel | 3...15% of Fr |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Cable composition | 3 x 0.34 mm² |
| Status LED | Output state: 1 LED (red) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 100 Hz |
| Voltage drop | <1.8 V (closed state) |
| Current consumption | 0...15 mA no-load |
| Marking | II2 D-Ex tb IIIC T90°C Db IP67 |
Environment
| Product certifications | IEC-Ex INE 17.0006 INERIS 04ATEX0022 |
|---|---|
| Standards | IEC 60079-0 IEC 60079-31 |
| Environmental characteristic | Hazardous location |
| Directives | 2014/34/EU - ATEX directive |
| Dust zone | Zone 21 - 22 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 12 CENTIMETER |
| Package 1 length | 16 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.226 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 20 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.849 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 20 CENTIMETER |
| Package 3 width | 6 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.245 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XSAV11373EX |
| Order Unit | Pce |





