We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS9D111A2M12 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS9 80x80x26, PBT, Sn40mm, 24 VDC, M12
Lei 842.00
Lei 695.87
In stock
SKU
XS9D111A2M12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS9 80x80x26, PBT, Sn40mm, 24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Not applicable |
| Sensor name | XS9 |
| Sensor design | Flat form 80 x 80 x 26 |
| Size | 26 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Analogue |
| Wiring technique | 2-wire |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| Analogue output range | 4...20 mA |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| IP degree of protection | IP67 double insulation conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| Front material | PBT |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Linearity error | +/- 2 mA |
| Sensing range | > 15...40 mm |
| Status LED | Without |
| Switching frequency | <= 100 Hz |
| Output current drift | 10 PERCENTAGE |
| Current consumption | 0...4 mA no-load |
| Marking | CE |
Environment
| Product certifications | CSA Ecolab UL |
|---|---|
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.373 KILOGRAM |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 5 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.074 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 13 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.1 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.373 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS9D111A2M12 |
| Order Unit | Pce |





