We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS9C4A2A1G13SCU - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS9, PBT, 24 V DC, cable
Lei 577.00
Lei 476.86
In stock
SKU
XS9C4A2A1G13SCU
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS9, PBT, 24 V DC, cable
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Not applicable |
| Sensor name | XS9 |
| Size | 15 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Analogue |
| Wiring technique | 2-wire |
| Electrical connection | Screw terminal block |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| IP degree of protection | IP68 double insulation conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| Front material | PBT |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Status LED | Without |
| Output current drift | 10 PERCENTAGE |
| Current consumption | 0...4 mA no-load |
| Marking | CE |
Environment
| Product certifications | CSA UL |
|---|---|
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.252 KILOGRAM |
| Package 1 length | 14.5 CENTIMETER |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.438 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS9C4A2A1G13SCU |
| Order Unit | Pce |





