We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS9C2A2A1M12 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS9 40x40x70, PBT, Sn25 mm, 24 VDC, M12
Lei 474.00
Lei 391.74
In stock
SKU
XS9C2A2A1M12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS9 40x40x70, PBT, Sn25 mm, 24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Not applicable |
| Sensor name | XS9 |
| Sensor design | Form 40 x 40 x 70 |
| Size | 70 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Analogue |
| Wiring technique | 3-wire |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| Analogue output range | 0...10 V |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | 5 positions turret head |
| Front material | PBT |
| Linearity error | <= 3% of Sr |
| Sensing range | > 15...40 mm |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Output current drift | 5 PERCENTAGE |
| Current consumption | 0...4 mA no-load |
| Delay first up | 7.5 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay response | 6 MILLISECOND |
| Delay recovery | 6 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.15 KILOGRAM |
| Package 1 length | 4.1 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 1 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 6.671 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 42 |
| Package 3 height | 30 CENTIMETER |
| Package 3 width | 15 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 6.8325 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS9C2A2A1M12 |
| Order Unit | Pce |





