We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS912R1PAM12 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS9 M12, L60mm, full SS 303, Sn6 mm, 12...24 VDC, M12
Lei 603.00
Lei 498.35
In stock
SKU
XS912R1PAM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS9 M12, L60mm, full SS 303, Sn6 mm, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS9 |
| Device application | Harsh environment application |
| Sensor design | Cylindrical M12 |
| Size | 60 mm |
| Body type | Single piece body |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Stainless steel 303 |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP69K conforming to DIN 40050, IP68 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Stainless steel 303 |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M12 x 1 |
| Front material | Stainless steel 303 |
| Sensing range | > 4...8 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Repeat accuracy | <= 5 % of Sr |
| Residual current | 0.1 mA open state |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 600 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Delay first up | 40 MILLISECOND |
| Delay response | 0.0001 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.015 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | cULus |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 1 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 1.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 10 CENTIMETER |
| Package 1 length | 10 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.033 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 25 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.014 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS912R1PAM12 |
| Order Unit | Pce |





