We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS8D1A1PAM12DIN - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 80x80x26, PBT, Sn60mm, 12...24 VDC, M12
Lei 674.00
Lei 557.02
In stock
SKU
XS8D1A1PAM12DIN
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 80x80x26, PBT, Sn60mm, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Not applicable |
| Sensor name | XS8 |
| Sensor design | Flat form 80 x 80 x 26 |
| Size | 40 mm |
| Body type | Fixed clippable onto DIN rail |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| Discrete output type | PNP |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| IP degree of protection | IP67 double insulation conforming to IEC 60529 |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA DC with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| Front material | PBT |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Sensing range | > 40...60 mm |
| Switching frequency | <= 150 Hz |
| Residual current | 1.5 mA open state |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay response | 0.3 MILLISECOND |
| Delay recovery | 6 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA UL |
|---|---|
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.434 KILOGRAM |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.999 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 22 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 8.631 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS8D1A1PAM12DIN |
| Order Unit | Pce |





