We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS8C4A4MPN12 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn40 mm, 24...240VAC/DC, terminals
Lei 544.00
Lei 449.59
In stock
SKU
XS8C4A4MPN12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn40 mm, 24...240VAC/DC, terminals
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Not applicable |
| Sensor name | XS8 |
| Sensor design | Form 40 x 40 x 117 |
| Size | 117 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, 4 x 1.5 mm² |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC 50/60 Hz, 24...240 V DC |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
| Switching capacity in mA | 5...200 mA DC, 5...300 mA AC |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | AC/DC |
| Detection face | 5 positions turret head |
| Front material | PBT |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Differential travel | 3...15% of Sr |
| Sensing range | > 15...40 mm |
| Status LED | Supply on: 1 LED (green), output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 25 Hz AC, <= 50 Hz DC |
| Residual current | 1.5 mA open state 120 V, 0.6 mA open state 24 V |
| Voltage drop | <5.5 V (closed) |
| Delay first up | 7.5 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay response | 1.4 MILLISECOND |
| Delay recovery | 2.5 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 14.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.249 KILOGRAM |
| Package 1 length | 5 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 24 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.941 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 14.5 CENTIMETER |
| Package 3 width | 5 CENTIMETER |
| Package 3 length | 5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.249 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS8C4A4MPN12 |
| Order Unit | Pce |





