We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS8C4A2PCP20 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn20 mm, 12...48 VDC, terminals
Lei 411.00
Lei 339.67
In stock
SKU
XS8C4A2PCP20
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x117, PBT, Sn20 mm, 12...48 VDC, terminals
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Mobile equipment |
| Sensor name | XS8 |
| Sensor design | Form 40 x 40 x 117 |
| Size | 117 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output function | 1 NO + 1 NC |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, 4 x 1.5 mm² |
| Discrete output type | PNP |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC with reverse polarity protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | 5 positions turret head |
| Front material | PBT |
| Safety level | SIL 2 conforming to IEC 61508, PL = d conforming to ISO 13849-1, SILCL 2 conforming to IEC 62061 |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Safety reliability data | MTTFd = 1546 years, PFHd = 7.4E-8 1/h, SFF = 92 %, DC = 75 % with appropriate safety controller |
| Differential travel | 3...15% of Sr |
| Sensing range | > 15...40 mm |
| Status LED | Supply on: 1 LED (green), output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 300 Hz |
| Current consumption | 0...15 mA no-load |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Delay first up | 7.5 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay response | 1.2 MILLISECOND |
| Delay recovery | 1.8 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA E2 TÜV UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.258 KILOGRAM |
| Package 1 length | 14.5 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 14 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.93 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | P06 |
| Number of units in package 3 | 504 |
| Package 3 height | 70 CENTIMETER |
| Package 3 width | 60 CENTIMETER |
| Package 3 length | 80 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 141.12 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS8C4A2PCP20 |
| Order Unit | Pce |





