We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS8C4A1PDN12 - XS8C4A1PDN12 -
Lei 316.00
Lei 261.16
In stock
SKU
XS8C4A1PDN12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
XS8C4A1PDN12 -
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Device application | Mobile equipment |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS8 |
| Series name | Fail safe inductive sensor |
| Enclosure material | PBT |
| Sensor design | Form 40 x 40 x 117 |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, 4 x 1.5 mm² |
| Material | Plastic |
| Body type | Fixed |
| Wiring technique | 4-wire |
| Size | 117 mm |
| Safety reliability data | MTTFd = 2422 years, PFHd = 47.1E-9 1/h, SFF = 98.9%, DC > 96 % with appropriate safety controller |
| Discrete output function | 1 NO + 1 NC |
| Type of output signal | Discrete |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Front material | PBT |
| Discrete output type | PNP |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
| Output circuit type | DC |
| Delay response | 1.2 MILLISECOND |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Product certifications | CCC cULus E2 TÜV |
|---|---|
| Current consumption | 0...15 mA no-load |
| Status LED | Supply on: 1 LED (green), output state: 1 LED (yellow) |
| Marking | CE UKCA |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Detection face | 5 positions turret head |
| Safety level | SIL 2 conforming to IEC 61508, PL = d conforming to ISO 13849-1, SILCL 2 conforming to IEC 62061 |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Sensing range | > 15...40 mm |
| Differential travel | 3...15% of Sr |
| Switching frequency | <= 40 Hz |
| Delay first up | 7.5 MILLISECOND |
| Delay recovery | 1.8 MILLISECOND |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.248 KILOGRAM |
| Package 2 height | 4.8 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.72 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS8C4A1PDN12 |
| Order Unit | Pce |





