We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS8C2A4NCM12 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x70, PBT, Sn40 mm, 12...48 VDC, M12
Lei 405.00
Lei 334.71
In stock
SKU
XS8C2A4NCM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS8 40x40x70, PBT, Sn40 mm, 12...48 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Mobile equipment |
| Sensor name | XS8 |
| Sensor design | Form 40 x 40 x 70 |
| Size | 70 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO + 1 NC |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| Discrete output type | NPN |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC with reverse polarity protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | 5 positions turret head |
| Front material | PBT |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Differential travel | 3...15% of Sr |
| Sensing range | > 15...40 mm |
| Status LED | Supply on: 1 LED (green), output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 500 Hz |
| Current consumption | 0...15 mA no-load |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Delay first up | 7.5 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay response | 1.4 MILLISECOND |
| Delay recovery | 2.5 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA E2 UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.6 CENTIMETER |
| Package 1 width | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.156 KILOGRAM |
| Package 1 length | 8.7 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 24 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.114 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 42 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 6.972 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS8C2A4NCM12 |
| Order Unit | Pce |





