We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS7E1A1PBM8 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS7 26x26x13, PBT, Sn10mm, 12...24 VDC, M8
Lei 230.00
Lei 190.08
In stock
SKU
XS7E1A1PBM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS7 26x26x13, PBT, Sn10mm, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Not applicable |
| Sensor name | XS7 |
| Sensor design | Flat form 26 x 26 x 13 |
| Size | 13 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Electrical connection | Male connector M8, 3 pins |
| Discrete output type | PNP |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA DC with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| Front material | PBT |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Sensing range | 8...15 mm |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 1000 Hz |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay response | 2 MILLISECOND |
| Delay recovery | 6 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA C-Tick Ecolab UL |
|---|---|
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.6 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.036 KILOGRAM |
| Package 1 length | 6.7 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 44 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.039 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 3 width | 9.6 CENTIMETER |
| Package 3 length | 6.7 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.036 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS7E1A1PBM8 |
| Order Unit | Pce |





