We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS7D1A3CAM12DIN - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS7 80x80x40, PBT, Sn50mm, 10...48 VDC, M12
Lei 663.00
Lei 547.93
In stock
SKU
XS7D1A3CAM12DIN
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS7 80x80x40, PBT, Sn50mm, 10...48 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Not applicable |
| Sensor name | XS7 |
| Sensor design | Flat form 80 x 80 x 40 |
| Size | 40 mm |
| Body type | Fixed clippable onto DIN rail |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 10...48 V DC with reverse polarity protection |
| IP degree of protection | IP67 double insulation conforming to IEC 60529 |
| Switching capacity in mA | 1.5...300 mA with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| Front material | PBT |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Sensing range | > 40...60 mm |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 100 Hz |
| Residual current | 0.5 mA open state |
| Voltage drop | <4.5 V (closed) |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay response | 2 MILLISECOND |
| Delay recovery | 5 MILLISECOND |
Environment
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.3 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.6 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.345 KILOGRAM |
| Package 1 length | 13.2 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 8.045 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S03 |
| Number of units in package 3 | 44 |
| Package 3 height | 30 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS7D1A3CAM12DIN |
| Order Unit | Pce |





