We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS7D1A1NAL2 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS7 80x80x26, PBT, Sn40mm, 12...24 VDC, cable 2 m
Lei 257.00
Lei 212.40
In stock
SKU
XS7D1A1NAL2
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS7 80x80x26, PBT, Sn40mm, 12...24 VDC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Not applicable |
| Sensor name | XS7 |
| Sensor design | Flat form 80 x 80 x 26 |
| Size | 26 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | PBT |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Electrical connection | Cable |
| Discrete output type | NPN |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| IP degree of protection | IP68 double insulation conforming to IEC 60529 |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA DC with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| Front material | PBT |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Wire insulation material | PVC |
| Cable composition | 3 x 0.34 mm² |
| Sensing range | > 15...40 mm |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 100 Hz |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Delay first up | 30 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay response | 5 MILLISECOND |
| Delay recovery | 35 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA C-Tick Ecolab UL |
|---|---|
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 6.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.371 KILOGRAM |
| Package 1 length | 13.2 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 5 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.158 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 10 |
| Package 3 height | 30 CENTIMETER |
| Package 3 width | 15 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 9.3525 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS7D1A1NAL2 |
| Order Unit | Pce |





