We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS612B1PAL10EX - Inductive proximity sensors XS for hazardous area dust, M12, Sn4mm, 12...48 VDC, NO, cable 10 m
Lei 597.00
Lei 493.39
In stock
SKU
XS612B1PAL10EX
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS for hazardous area dust, M12, Sn4mm, 12...48 VDC, NO, cable 10 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS6 |
| Device application | ATEX dust |
| Sensor design | Cylindrical M12 |
| Size | 12 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Cable |
| Output circuit type | DC |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP68 conforming to IEC 60529, IP69K |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M12 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 2.5...4 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Cable composition | 3 x 0.34 mm² |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 2500 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Delay response | 0.2 MILLISECOND |
| Marking | II2 D-Ex tb IIIC T90°C Db IP68 |
| Delay recovery | 0.2 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | IEC-Ex INE 17.0006 INERIS 04ATEX0022 |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Standards | IEC 60079-0 IEC 60079-31 |
| Environmental characteristic | Hazardous location |
| Directives | 2014/34/EU - ATEX directive |
| Dust zone | Zone 21 - 22 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 6.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.318 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S03 |
| Number of units in package 2 | 20 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 6.879 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 14 CENTIMETER |
| Package 3 width | 6.5 CENTIMETER |
| Package 3 length | 8 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.318 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS612B1PAL10EX |
| Order Unit | Pce |





