We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS608B4PAL2 - inductive sensor XS6 M8 - L51mm - stainless - Sn4mm - 12..48VDC - cable 2m
Lei 276.00
Lei 228.10
In stock
SKU
XS608B4PAL2
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
inductive sensor XS6 M8 - L51mm - stainless - Sn4mm - 12..48VDC - cable 2m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS6 |
| Series name | General purpose |
| Thread type | M8 x 1 |
| Enclosure material | Stainless steel 303 |
| Sensor design | Cylindrical M8 |
| Electrical connection | Cable |
| Material | Stainless steel |
| Cable composition | 3 x 0.11 mm² |
| Body type | Fixed |
| Wiring technique | 3-wire |
| Size | 51 mm |
| Discrete output function | 1 NO |
| Type of output signal | Discrete |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Front material | PPS |
| Discrete output type | PNP |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Output circuit type | DC |
| Delay response | 0.2 MILLISECOND |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA DC with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Product certifications | CSA UL |
|---|---|
| Wire insulation material | PvR |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Marking | CE |
| Detection face | Frontal |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Sensing range | > 2.5...4 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Switching frequency | <= 2500 Hz |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.2 MILLISECOND |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 14.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 20 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.035 KILOGRAM |
| Package 2 height | 2 CENTIMETER |
| Package 2 width | 14.5 CENTIMETER |
| Package 2 length | 20 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.035 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS608B4PAL2 |
| Order Unit | Pce |





