We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS530B1CAM12 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M30, L74mm, brass, Sn10mm, 12...48 VDC, M12
Lei 260.00
Lei 214.88
In stock
SKU
XS530B1CAM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M30, L74mm, brass, Sn10mm, 12...48 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS5 |
| Device application | Not applicable |
| Sensor design | Cylindrical M30 |
| Size | 62 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | 1.5...100 mA DC with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M30 x 1.5 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | 8...15 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Residual current | 0.5 mA open state |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 2000 Hz |
| Voltage drop | <4 V (closed) |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Delay response | 0.3 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.3 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 6.7 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.13 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.034 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 50 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS530B1CAM12 |
| Order Unit | Pce |





