We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS518B1DAL01C - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M18, L62mm, brass, Sn5mm, 12...48 VDC, DIN 0.15 m
Lei 438.00
Lei 361.98
In stock
SKU
XS518B1DAL01C
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M18, L62mm, brass, Sn5mm, 12...48 VDC, DIN 0.15 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS5 |
| Device application | Not applicable |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Size | 56 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Remote male connector DIN 43650A, 3 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | 1.5...100 mA DC with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP68 double insulation conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M18 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 4...8 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Cable composition | 2 x 0.34 mm² |
| Residual current | 0.5 mA open state |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 3000 Hz |
| Voltage drop | <4 V (closed) |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Delay response | 0.15 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.2 MILLISECOND |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.115 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 10 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.375 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 24 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 3.38 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS518B1DAL01C |
| Order Unit | Pce |





