We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS508B1PBP01SAQ - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M8, L33mm, stainless, Sn1.5 mm, 12...24 VDC, pigtail M8
Lei 251.00
Lei 207.44
In stock
SKU
XS508B1PBP01SAQ
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M8, L33mm, stainless, Sn1.5 mm, 12...24 VDC, pigtail M8
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Product specific application | Not applicable |
| Sensor name | XS5 |
| Sensor design | Cylindrical M8 |
| Size | 33 mm |
| Body type | Fixed |
| Enclosure material | Stainless steel 303 |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Electrical connection | Male connector M8, 3 pins |
| Discrete output type | PNP |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA DC with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
|---|---|
| Material | Metal |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| ISO thread | M8 x 1 |
| Front material | PPS |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Wire insulation material | PVC |
| Sensing range | > 0...2.5 mm |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 5000 Hz |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay response | 0.1 MILLISECOND |
| Voltage drop | <2 V at closed state |
| Delay recovery | 0.1 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 1 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.01 KILOGRAM |
| Package 1 length | 2 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | BB1 |
| Number of units in package 2 | 100 |
| Package 2 height | 17 CENTIMETER |
| Package 2 width | 5.5 CENTIMETER |
| Package 2 length | 17.5 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.01 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 200 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS508B1PBP01SAQ |
| Order Unit | Pce |





