We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS508B1CAL08M12 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M8, L61mm, stainless, Sn1.5 mm, 12...48 VDC, M12 0.8 m
Lei 284.00
Lei 234.71
In stock
SKU
XS508B1CAL08M12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS5 M8, L61mm, stainless, Sn1.5 mm, 12...48 VDC, M12 0.8 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS5 |
| Device application | Not applicable |
| Sensor design | Cylindrical M8 |
| Size | 51 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Material | Stainless steel |
| Electrical connection | Remote male connector M12, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | 1.5...100 mA DC with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Stainless steel 303 |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M8 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 0...2.5 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Cable composition | 2 x 0.11 mm² |
| Residual current | 0.5 mA open state |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 4000 Hz |
| Voltage drop | <4 V (closed) |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Delay response | 0.2 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.2 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 10.3 CENTIMETER |
| Package 1 length | 15.6 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.038 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 10 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.136 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 22 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 1.629 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS508B1CAL08M12 |
| Order Unit | Pce |





