We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS505R1PBM08 - Miniature inductive sensor, M5, L39mm, stainless, Sn0.8mm, M8 connector
Lei 334.00
Lei 276.03
In stock
SKU
XS505R1PBM08
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Miniature inductive sensor, M5, L39mm, stainless, Sn0.8mm, M8 connector
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Miniature |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS5 |
| Sensor design | Cylindrical M5 |
| Size | 38 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Detector flush mounting acceptance | Quasi flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Stainless steel |
| Electrical connection | Male connector M8, 3 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA DC with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 |
Complementary
| Enclosure material | Stainless steel 303 |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M5 x 0.5 |
| Front material | PBT |
| Sensing range | > 0...2.5 mm |
| Differential travel | 1...20 % of Sr |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 5000 Hz |
| Voltage drop | <1.5 V |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Delay first up | 50 MILLISECOND |
| Marking | CE UKCA |
Environment
| Product certifications | cULus |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 10 CENTIMETER |
| Package 1 width | 1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 10 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.007 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 50 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.938 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS505R1PBM08 |
| Order Unit | Pce |





