We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS4P30MB230 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M30, L62mm, PPS, Sn15mm, 24...240VAC/DC, cable 2 m
Lei 448.00
Lei 370.25
In stock
SKU
XS4P30MB230
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M30, L62mm, PPS, Sn15mm, 24...240VAC/DC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS4 |
| Sensor design | Cylindrical M30 |
| Size | 62 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Material | Plastic |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz |
| Output circuit type | AC/DC |
| Switching capacity in mA | 5...200 mA DC, 5...300 mA AC |
| IP degree of protection | IP68 double insulation conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | PPS |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M30 x 1.5 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | 8...15 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Cable composition | 2 x 0.34 mm² |
| Residual current | 0.6 mA open state |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 1000 Hz DC, <= 25 Hz AC |
| Voltage drop | <5.5 V (closed) |
| Delay first up | 40 MILLISECOND |
| Delay response | 0.2 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.4 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA Ecolab UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.126 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S03 |
| Number of units in package 2 | 44 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 5.99 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 13 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.1 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.139 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS4P30MB230 |
| Order Unit | Pce |





