We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS4P12MA230LD - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M12, L52mm, PPS, Sn4mm, 24...240VAC/DC, M12 0.8 m
Lei 390.00
Lei 322.31
In stock
SKU
XS4P12MA230LD
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M12, L52mm, PPS, Sn4mm, 24...240VAC/DC, M12 0.8 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS4 |
| Series name | General purpose |
| Thread type | M12 x 1 |
| Enclosure material | PPS |
| Sensor design | Cylindrical M12 |
| Electrical connection | Remote male connector M12, 4 pins |
| Material | Plastic |
| Body type | Fixed |
| Wiring technique | 2-wire |
| Size | 52 mm |
| Discrete output function | 1 NO |
| Type of output signal | Discrete |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Front material | PPS |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
| Output circuit type | AC/DC |
| Delay response | 0.2 MILLISECOND |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC/DC 50/60 Hz |
| Switching capacity in mA | 5...200 mA AC/DC |
Complementary
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|---|
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Marking | CE |
| Detection face | Frontal |
| Voltage drop | <5.5 V (closed) |
| Sensing range | > 2.5...4 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Switching frequency | <= 25 Hz AC, <= 3000 Hz DC |
| Delay first up | 40 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.2 MILLISECOND |
| Residual current | 0.6 mA open state |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8.2 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.3 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.074 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S03 |
| Number of units in package 2 | 44 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.19 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 4.5 CENTIMETER |
| Package 3 width | 13.3 CENTIMETER |
| Package 3 length | 8.2 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.074 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS4P12MA230LD |
| Order Unit | Pce |





