We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS4P12AB110 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M12, L50mm, PBT, Sn4mm, 24...48 VDC, cable 2 m
Lei 550.00
Lei 454.55
In stock
SKU
XS4P12AB110
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M12, L50mm, PBT, Sn4mm, 24...48 VDC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Electrical circuit type | Analog output |
| Sensor name | XS4 |
| Sensor design | Cylindrical M12 |
| Size | 54 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Analogue |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Material | Plastic |
| Analogue output range | 0...10 V |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 24...48 V DC |
| Output circuit type | DC |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | PBT |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M12 x 1 |
| Front material | PBT |
| Sensing range | > 2.5...4 mm |
| Linearity error | +/- 2 mA |
| Repeat accuracy | <= 3% of Sr |
| Cable composition | 3 x 0.34 mm² |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 1500 Hz |
| Output current drift | 10 PERCENTAGE |
| Current consumption | 4 mA no-load |
| Marking | CE |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2.9 CENTIMETER |
| Package 1 width | 13.9 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14.1 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.072 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 15 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.884 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 22 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 1.904 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS4P12AB110 |
| Order Unit | Pce |





