We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS4P08PA370E1 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M8, L33mm, PPS, Sn2.5 mm, 12...48 VDC, cable CEI2022II 5m
Lei 416.00
Lei 343.80
In stock
SKU
XS4P08PA370E1
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS4 M8, L33mm, PPS, Sn2.5 mm, 12...48 VDC, cable CEI2022II 5m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS4 |
| Sensor design | Cylindrical M8 |
| Size | 33 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Plastic |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA DC with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | PPS |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M8 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 0...2.5 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Cable composition | 3 x 0.11 mm² |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 5000 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Current consumption | 0...10 mA no-load |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Delay response | 0.1 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.1 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA Ecolab UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 13.3 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.078 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.03 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 3 width | 13.3 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.092 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS4P08PA370E1 |
| Order Unit | Pce |





