We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS2M30MA250K - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS2 M30, L75mm, brass, Sn15mm, 24...240VAC/DC, 1/2"
Lei 570.00
Lei 471.07
In stock
SKU
XS2M30MA250K
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS2 M30, L75mm, brass, Sn15mm, 24...240VAC/DC, 1/2"
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Wiring configuration | 2-wire |
| Sensor name | XS2 |
| Device application | 2-wire DC short-circuit protection |
| Sensor design | Cylindrical M30 |
| Protection type | Short-circuit protection multi voltage |
| Size | 75 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Male connector 1/2"20 UNF, 3 pins |
| [Us] rated supply voltage | 24...210 V DC, 24...240 V AC 50/60 Hz |
| Output circuit type | AC/DC |
| Switching capacity in mA | 5...300 mA AC with overload and short-circuit protection, 5...200 mA DC with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M30 x 1.5 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | 8...15 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Residual current | 1.5 mA open state |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow), supply on: 1 LED (green) |
| Switching frequency | <= 1000 Hz DC, <= 25 Hz AC |
| Voltage drop | <5.5 V (closed state) |
| Delay first up | 70 MILLISECOND |
| Delay response | 2 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 10 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-7 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.6 CENTIMETER |
| Package 1 width | 11.3 CENTIMETER |
| Package 1 length | 11.8 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.148 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.597 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | BAG |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 3 CENTIMETER |
| Package 3 width | 25 CENTIMETER |
| Package 3 length | 20 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.155 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS2M30MA250K |
| Order Unit | Pce |





