We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS2M18AB120SB3 - INDUCTIVE SENSOR CYLINDRICAL M18 12 - 24V
Lei 604.00
Lei 499.17
In stock
SKU
XS2M18AB120SB3
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
INDUCTIVE SENSOR CYLINDRICAL M18 12 - 24V
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS2 |
| Series name | General purpose |
| Thread type | M18 x 1 |
| Enclosure material | Nickel plated brass |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Electrical connection | Cable |
| Material | Metal |
| Cable composition | 2 x 0.34 mm² |
| Wiring configuration | 2-wire |
| Body type | Fixed |
| Wiring technique | 2-wire |
| Size | 60 mm |
| Protection type | Short-circuit protection |
| Discrete output function | 1 NO |
| Type of output signal | Discrete |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Front material | PPS |
| IP degree of protection | IP68 double insulation conforming to IEC 60529 |
| Output circuit type | DC |
| Delay response | 2 MILLISECOND |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC |
| Switching capacity in mA | 5...200 mA DC with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|---|
| Wire insulation material | PvR |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Marking | CE |
| Detection face | Frontal |
| Voltage drop | <5.5 V (closed state) |
| Sensing range | > 4...8 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-7 |
| Switching frequency | <= 2000 Hz DC |
| Delay first up | 70 MILLISECOND |
| Delay recovery | 4 MILLISECOND |
| Residual current | 1.5 mA open state |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.192 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.312 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | BAG |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 3 CENTIMETER |
| Package 3 width | 25 CENTIMETER |
| Package 3 length | 20 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.171 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS2M18AB120SB3 |
| Order Unit | Pce |





