We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS2M12KP340 - inductive sensor XS2 M12, L55mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 2m
Lei 335.00
Lei 276.86
In stock
SKU
XS2M12KP340
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
inductive sensor XS2 M12, L55mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 2m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS2 |
| Sensor design | Cylindrical M12 |
| Size | 55 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Discrete output type | PNP and NPN |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP68 double insulation conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M12 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 2.5...4 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Cable composition | 4 x 0.22 mm² |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 5000 Hz |
| Voltage drop | <2.6 V (closed) |
| Current consumption | 0...10 mA no-load |
| Delay first up | 5 MILLISECOND |
| Delay response | 0.1 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.1 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 11.9 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14.3 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.084 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.152 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 9.6 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.2 CENTIMETER |
| Package 3 length | 13 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.102 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS2M12KP340 |
| Order Unit | Pce |





